HAKKIMIZDA

Bu kategoride ürün bulunamadı.

NEDEN SALLANAN SANDALYE ALMALIYIZ   

SALLANAN SANDALYENİN BUNLARI YAPTIĞINA İNANAMAYACAKSINIZ!

Hafta sonunda biraz tembellik etmek, televizyon izlemek ve iş yoğunluğundan uzaklaşmak için ‘baba koltuğu’ olarak bilinen sallanan sandalyelerden medet umuyoruz. Sanılanın aksine, sallanan sandalye sadece rahatlatıcı olmakla kalmayıp aynı zaman da sağlığınıza da destek oluyor. Sallanan sandalyenin faydalarını sizler için derledik. 

ALZHEIMER VE DEMANS 

İnsan bedeni sallanırken, anksiyeteyi azalttığı bilinen endorfinler salgılıyor. Bu endorfinler, özellikle sakinleştirilmeleri zor olan orta derece demans hastalarının ağrılarının azaltılmasında ve yatıştırılmalarının sağlanmasında oldukça faydalı. Ayrıca sallanan sandalyelerin, bu hastaların genel sağlık durumlarını düzeltmede de olumlu etkisi var.

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE 

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu olan çocukların, sallanan sandalye üzerinde daha iyi odaklanmalarının mümkün olduğu tespit edilmiştir. Buna neden olarak hareket etme ihtiyaçlarını, sallanarak gerçekleştirebilmeleri olarak gösteriliyor. Ayrıca bu durumda çocuklar daha iyi konsantre olabiliyorlar.

ARTRİT

Sallanan sandalye artrit hastaları için de oldukça faydalı bulunmuştur. Her gün yaklaşık bir saat boyunca sallanmak, diz esnekliğinin geliştirilmesini ve dizlerin etrafındaki kasların güçlendirilmesini sağlar ve iyileşme sürecini hızlandırır.

SIRT AĞRISI

Bazı egzersizlerle birlikte, sallanan sandalye sırt ağrısı olan kişilerde oldukça faydalıdır. Bel fıtığı gibi hastalıkları olan kişilere, sadece ayaklarını kullanarak 5 dakika, sonrasında sadece ayak parmaklarını kullanarak 5 dakika ve son olarak topuklarını kullanarak 5 dakika sallanmaları önerilir. Amerika’nın eski başkanlarından John. F. Kennedy Jr, kronik bel ağrıları için sallanan bir sandalye kullanıyordu.

VARİS

Sandalyenin sürekli hareketi nedeniyle kan dolaşımının gelişmesi, varis oluşumunu önler. Bu, özellikle aktif bir yaşam sürmeyen kişiler için faydalıdır.

AMELİYAT SONRASI İYİLEŞME 

Sallanmanın ameliyat sonrası iyileşmeye yardımcı olduğu da tespit edilen faydalarındandır. Pek çok hasta, ameliyat sonrası bağırsak sorunları yaşar. Sallanmanın barsak aktivitesini daha çabuk geri kazandırdığı gösterilmiştir. Sallanma abdominal histerektomi sonrası ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, diz cerrahisi sonrasında iyileşme sağlar.

HAMİLELİK         

Sallanan sandalye, gebeliğin farklı aşamalarında ve doğumdan sonra, pek çok şekilde faydalıdır. Gebelik sırasında bir kaç dakika sallanmak, fetüsün sinir sisteminin gelişmesinde yardımcı olur ve gebelikte oluşan sırt ağrılarına iyi gelmektedir. Sezaryen yaptıran kadınlarda daha az gaz ve ağrı şikayeti olur ve daha hızlı iyileşirler. Sallanmak, kolik şikayeti olan bebekleri rahatlatmaya yardımcıdır, anneye de çok iyi destek sağlar ve emzirme için ideal bir yerdir.

KİLO KAYBI

Bir saat sandalyede sallanmakla, 150 kalori yakabilirsiniz. Sandalyede sallanarak kaslarınızı çalıştırabilir ve güçlendirebilirsiniz. Ayrıca vücut duruşunun geliştirilmesine de fayda sağlarsınız.

YAŞLILARDA

Pek çok yaşlı, sallanan sandalyede sallanmaktan çok hoşlanır. Farkında olmasalar da sallanmak, aslında sağlıklarına çok fayda sağlamaktadır. Sallanmak endişelerini azaltır; bu da depresyonla ilişkili konularda daha az ilaç kullanmalarını veya hiç kullanmamalarını sağlar. Ayrıca denge becerileri gelişir ve kazalara bağlı düşmeleri azalır ve inaktif olanlar için müthiş bir egzersizdir.